«Медична школа для батьків»

     У КЗ СОР «Лебединський фаховий медичний коледж імені професора М.І. Ситенка»  почали реалізацію проекту «Медична школа для батьків».
     Цілий ряд нормативних документів передбачає права кожного громадянина на отримання та надання домедичної допомоги при невідкладних станах. Так, відповідно до статті 21 Кодексу цивільного захисту України, такими навичками домедичної допомоги повинен володіти кожен громадянин. Законом України «Про екстрену медичну допомогу», статтею 3 передбачено, що «кожен громадянин має право за можливості надати виявленій людині у невідкладному стані необхідну допомогу». Наказ МОЗ України від 16 червня 2014 року № 398 «Про затвердження порядків надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах»  передбачає порядок надання такої допомоги при 29 станах не медичними працівниками. У професійних стандартах вчителів, директорів закладів освіти зазначено, що вони повинні уміти надавати домедичну допомогу усім учасникам освітнього процесу.
     Проект, що сьогодні реалізується медичним коледжем, передбачає створення школи навчання батьків/мам/бабусів/дідусів наданню домедичної допомоги: що робити в разі непередбачуваної ситуації, з чого починати допомогу, до кого звертатися, як і коли викликати швидку допомогу, як уникнути паніки і надати домедичну допомогу постраждалим до приїзду медиків. 
     «Медична школа» надає унікальну можливість всім охочим батькам безкоштовно пройти курс навчання надання домедичної допомоги при екстремальних непередбачуваних ситуаціях, при зупинці серця та дихання, які можуть виникнути  з дітьми та дорослими. У школі навчають як треба надавати допомогу дітям при травмах, синцях, подряпинах, порізах, переломах, удушенні, опіках, отруєннях.  
     «Ми віддаємо перевагу саме практичній підготовці. Проводимо майстер-класи, а потім на муляжах  кожен має можливість відпрацювати навички надання домедичної допомоги при зупинці серця та диханні (проведення непрямого масажу серця та штучної вентиляції легень, використовуючи фантом для реанімації, проведення непрямого масажу серця та штучної вентиляції легень дитині), – говорить в.о. директора коледжу Жанна Смолова. Батьки навчаються як обробляти рани та накладати пов’язки при порізах, синцях, гулях, подряпинах, порізах, опіках. Ми навчаємо як зупинити  кровотечу при відкритих травмах за допомогою джгута Есмарха, турнікетів та  підручними засобами, як промити шлунок, як допомогти  людині, що подавилася їжею (прийом Геймліха). Можемо навчити як вимірювати артеріальний тиск або виконувати внутрішньом’язеву чи підшкірну ін’єкцію».
     Батьки отримують рекомендації від сімейного лікаря  на «Годині педіатра». Ми піднімаємо таку важливу тему як «Вакцинація: за чи проти» і роз’яснюємо батькам необхідність вакцинування. Багато корисних порад від фахівців як допомогти дитині при укусах, опіках, отруєннях, відмороженні, високій температурі, головному болю та інші.
     Весь курс навчання розрахований на чотири блоки. У кожному блоці  організовано  3 локації, на яких батьки працюють самостійно, у групах, у парах, разом з викладачами на фантомах, муляжах, один на одному до тих пір, поки не навчаться виконувати цю навичку правильно.
     «Я вважаю, що кожна людина у такий непростий час як зараз повинна вміти надати домедичну допомогу, а завдяки таким курсам та професійності викладачів, які дуже просто, доступно розповідали і показували нам що робити і як робити, ми маємо можливість не тільки отримати ці знання, а й навчитися це робити правильно», - говорить мама Ніна Шапенко.
     «Я була вже на двох заняттях і з нетерпінням чекаю наступного, щоб   навчитися новому. Ми вже вимірювали артеріальний тиск,  вчилися обробляти рану та робити пов’язки, проводили непрямий масаж серця та штучну вентиляцію легень, допомагали дитині, яка подавилася чимось. Для нас, людей, які не є медиками, які не знають як надати першу допомогу – це є пізнавально, актуально, важливо особливо зараз»,- зазначає мама маленького синочка Ченчик Анастасія.
     Варто відмітити, що у коледжі вже давно діють проекти «Навчання домедичній допомозі» та «Здоровим бути круто». Упродовж кількох років ми навчали  школярів та студентів Лебедина та району, працівників поліції та Лебединського районного сектору ДСНС, територіального центру, військкомату, вчителів та інших категорій. Тривалий час на базі шкіл №7 та №6   працювали з молодшими школярами, організовуючи їм навчання навичкам здорового способу життя у креативній, ігровій формі. 
     Організовуючи «Медичну школу для батьків», колектив медичного коледжу, і викладачі, і студенти-волонтери, ставили за мету розширити коло осіб, кого ми могли б навчити. Наші завдання сьогодні: навчити людей правильно діяти в непередбачуваних ситуаціях, бути обізнаними в питаннях збереження особистого життя, профілактиці різних хвороб та травмувань, вірно зорієнтуватися в кризові моменти, навчити надати максимально можливу допомогу собі чи постраждалому до приїзду медиків. Адже, враховуючи низький матеріальний дохід населення, забруднення навколишнього середовища, безліч фейкової інформації в мережі Інтернет щодо методів лікування, відновлення чи підтримання організму в кращому стані, не завершене реформування охорони здоров’я та багато інших факторів, що призводять до погіршення стану здоров’я як дітей, підлітків так і дорослого населення –вміння якісно надати домедичну допомогу стає необхідним. Це може врятувати життя людини.  
      КЗ СОР «Лебединський фаховий медичний коледж імені професора М.І. Ситенка» може навчити усіх зацікавлених осіб.  Для цього у коледжі створена достатня матеріально-технічна база, є висококваліфіковані, сертифіковані спеціалісти, які готові  працювати в умовах змін, які готові надавати освітні послуги дорослому населенню.